Spheric View

Chtěl bych pozdravit všechny amatérské astronomy. Rozhodl jsem se vyvinout aplikaci Spheric View a o ní je tu teď pár slov.

Jak již název má napovídat, cílem má být zobrazit fotky na vesmírné kouli prostřednictvým mapy. Hlavním formátem je fits, ale podporován je i tiff (resp. astrotiff). Takže vlastně prohlížečka astro obrázků. Pokud by si astronom vyfotil celou oblohu, pak může mít celou mapu zaplněnou obrázky. Pokud nemá vlastní obrázky, na kliknutí lze nějaké stáhnout a zobrazit na příslušném místě.

Pro základní orientaci se mi zdálo, že je potřeba mít tam nějaké hvězdy. Přidal jsem proto do aplikace možnost zobrazení hvězd. Sice lze jakékoliv hvězdy nahrát do aplikace také prostřednicvím CSV, ale vestavěné hvězdy jsou lepší. Dále jsem doplnil souhvězdí, poledníky a rovnoběžky, čáru galaktické roviny a zobrazení prostoru pod a nad horizontem. A mapa byla na světě.

Celé to je o zobrazení souřadnic, takže souřadnicové editační okno zkousne různé formáty zadaní RA, DEC.

Dále pak jsem se věnoval pravé části, kde jsou body a kružnice. Importovat se sem dá jakékoliv CSV. Např. VizieR obsahuje 25000 datových sad a všechny je možno do aplikace nahrát.

Download 2.9
win
lin
mac